تلگرام و تجارت

تلگرام و تجارت

مقدمه

تلگرام بیش از 200 میلیون کاربر در جهان دارد که این تعداد در مقایسه با فیسبوک و واتس اپ خیلی کم به نظر می آید. اما با توجه به پرطرفدار بودن تلگرام در ایران با جامعه ی هدف بسیار بزرگی طرف هستیم. همچنین، باید این مساله را در نظر داشت که در فیسبوک و واتس اپ، ارائه کردن محصولات بسیار سخت است. به عنوان مثال در فیسبوک اگر کاربری تعداد دنبال کننده هایش 100 هزار نفر باشد با منتشر کردن هر پست نهایتا 1 تا 2 درصد مخاطبان با آن ارتباط برقرار می کنند. این واقعیت شبکه های اجتماعی دیگر نیز هست. اینکه کاربر می تواند ارتباط برقرار کند اما امکان دسترسی به دنبال کننده هایش ندارد. برای این کار نیاز به سرمایه برای تبلیغات است.

کاربر نیاز به پلتفورمی دارد تا بتواند محصول مورد نظر خود را مستقیما در اختیار مخاطب قرار دهد. شاید فکر کنید که اپلکیشن واتس اپ هم همین ویژگی ها را داشته باشد، اما در واتس اپ این محدودیت وجود دارد که نهایتا 250 نفر امکان حضور در یک گروه را دارند. در اینجاست که نیاز به یک پلتفورم جدید برای صاحبان سرمایه به وجود می آید و تلگرام پا به میدان می گذارد.

تلگرام به کاربران کمک میکند تا بتوانند با جمعیت بزرگی از مردم برای کسب و کار خود ارتباط برقرار کنند ، جدای از اینکه بلاگر، بازاریاب وابسته، کاربر یوتیوب، بازاریاب دیجیتال و… باشند. امروزه بسیاری از صاحبان مشاغل از تلگرام برای تجارت استفاده می کنند. زیرا در کسری از زمان قابل دسترسی است و می توان یک جامعه بسیار بزرگ را توسط گروه ها و کانال های تلگرامی ایجاد کرد. به نوعی می توان تلگرام را نسخه به روز شده ی واتس اپ نامید. چون در واتس اپ امکان اضافه کردن تعداد محدودی از افراد به یک گروه وجود دارد، اما این مساله در تلگرام به صورت نامحدود است.

نحوه استفاده از تلگرام برای تجارت:

کاربر به سه طریق می تواند کسب و کار خود را در تلگرام تبلیغ کند:

گروه تلگرامی: 

شما می توانید با ساخت گروه در تلگرام کسب و کار خود را تبلیغ کنید.

کانال تلگرامی:

شما می توانید با ساخت کانال در تلگرام کسب و کار خود را تبلیغ کنید.

ربات تلگرامی:

با کمک ربات مبتنی بر هوش مصنوعی تلگرام می توانید کسب و کار خود را تبلیغ کنید.

استفاده از تلگرام همانند بازاریابی ایمیلی در کسب و کار :

در بازاریابی ایمیلی با جمع کردن ایمیل افراد، می توانیم به مشتریان ایمیل فرستاده و کالای خود را تبلیغ کنیم. بدون اینکه اهمیت داشته باشد کالای موردنظر یک کانال یوتیوب یا یک وبلاگ و یا حتی محصولات شما برای فروش باشد.

همانند بازاریابی ایمیلی ، در تلگرام شما به جای ایمیل، آی دی های تلگرام افراد را جمع می کنید و با عضو کردن آنها در کانال تلگرام یا گروه تلگرام ، کالای خود را تبلیغ کنید.

نقطه قوت تلگرام نسبت به انواع دیگر تبلیغات این است که دیگر نیازی به ارسال پیام به یک به یک مشتریان تجاری خود در تلگرام نخواهید داشت.  زیرا می توانید پیام موردنظر را در کانال یا گروه موردنظر قرار دهید  و کلیه مشتریان یا بازدید کنندگان شما در کانال تلگرام یا گروه تلگرام آن پیام را مشاهده کنند . در اینجا نه تنها می توانید پیام های متنی ارسال کنید بلکه می توانید با کمک تصاویر ، فیلم ها و سایر امکانات موجود در تلگرام کالای خود را هرچه بهتر به بازدیدکنندگان ارائه دهید. یا حتی در گروه و کانال خودتان نظرسنجی به وجود بیاورید تا بازخورد فعالیت های خودتان را مشاهده کنید.

تجارت با تلگرام

تجارت با تلگرام

نحوه ساخت ربات تلگرام

علاوه بر کانال و گروه، یکی دیگر از راه های تبلیغ محصول در تلگرام ساختن ربات است. ربات های تلگرام می توانند برای تجارت شما بسیار مفید باشند ، که این ربات ها به شما در بالا بردن تعداد مخاطبان و جلب اعتماد مشتری کمک می کند.

اما در مقایسه با کانال و گروه تلگرامی، ایجاد ربات تلگرام کار آسانی نیست. برای ساخت کانال یا گروه تنها نیاز به یک اسم، عکس پروفایل ، توضیحات و برخی مخاطبین دارید و می توانید آن را در مدت زمان بسیار کمی ایجاد کنید. اما در مورد ربات تلگرام اینگونه نیست.
ربات تلگرام  را به سه روش می توان ایجاد کرد:

  • ساخت ربات تلگرام به کمک کدنویسی:

اگر تجربه کافی در کدنویسی دارید و یا علاقه مند به یادگیری کدنویسی هستید، می توانید ربات تلگرام خود را به کمک یکی از زبان های کدنویسی مثل پایتون بسازید.

  • ساخت ربات تلگرام به کمک ربات های تلگرامی و سایت ها:

اگر مبتدی هستید و خواهان کسب تجربه در ساخت ربات هستید، بعضی سایت ها یا ربات های تلگرامی هستند که می توانید با کمک و راهنمایی آنها ربات تلگرامی خود را بدون نیاز به یادگیری کدنویسی بسازید.

  • ساخت ربات تلگرام به کمک کارشناسان ما:

برنامه نویسان شرکت داده گستر نیز آماده طراحی ربات های فروش تلگرامی برای بهبود کسب و کار شما هستند. شما می توانید برای سفارش این ربات ها به صفحه ارتباط با ما مراجعه کنید.

حال پس از ذکر نحوه ی ساخت ربات در تلگرام به بعضی دیگر از مزایای تبلیغات در تلگرام می پردازیم.

اگر تعداد بازدیدکننده های کانال تلگرام شما بالا نباشد می توانید با تبلیغ محصول یا محتوای خود در گروه های پربازدید در تلگرام تعداد بازدیدکننده های کانال خود را بالا ببرید. یا اگر از قبل وبسایت یا وبلاگ خاصی برای کسب و کار خود ایجاد کرده اید و حالا می خواهید با کمک تلگرام میزان فروش خود را بالا ببرید، ممکن است در ابتدا به این مشکل بربخورید که  تعداد بازدیدکننده های کانال یا رباتتان خیلی بالا نباشد. برای این کار می توانید ترافیک دنبال کننده های سایتتان را به کانال تلگرامتان هدایت کنید.

برای این کار می توانید با کمک ایجاد ویجت تلگرام در سایت خود، بازدیدکنندگان خود را ترغیب به بازدید از کانال تلگرامتان کنید تا با این کار ترافیک بازدید کننده های سایتتان به کانال تلگرامتان هدایت شود. بازدیدکننده های سایت با کلیک کردن بر روی ویجت تلگرام می توانند مستقیما به کانال یا ربات تلگرام شما مراجعه کنند و محتوای موجود در کانال شما را مشاهده کنند.

اگر تعداد بازدیدکننده های کانال یا ربات تلگرامی شما بالاست، می توانید ترافیک ایجاد شده در کانالتان را به سایت فروش خودتان با قرار دادن آدرس سایت هدایت کنید. به عنوان مثال شما می توانید با قرار دادن کد های تخفیف مخاطبان کانالتانرا به خرید از سایت تشویق کنید. این مساله به SEO سایت شما بسیار کمک می کند و در نتیجه بالا رفتن تعداد بازدیدکننده های شما، رنک سایت شما را در گوگل بالاتر می برد و بالاتر رفتن رنک سایت یعنی بازدید بیشتر از سایت و فروش محصول بیشتر. در نتیجه ویجت تلگرام نه تنها جامعه ی هدف بیشتری را برای شما مهیا می کند بلکه SEO سایت شما را هم بالا می برد.

در این مقاله سعی شد تا مزایای استفاده از تلگرام را برای معرفی و همچنین رونق بیشتر کسب و کار برای شما ذکر کنیم. در محیط رقابتی موجود، تنها راه حل برای رونق کسب و کار خلاق بودن و نوآوری ست.
مغز شما قدرتمندترین سلاحی است که می توانید از آن برای ایجاد ایده های جدید استفاده کنید. همیشه به یاد داشته باشید که تکنیک های جدید و منحصر به فرد برای بازاریابی بسیار مهم هستند. خلاقیت و نوآوری اولین قدم در یک تجارت موفق است. می توانید ببینید بزرگترین مدلهای تجاری شرکتها در جهان مبتنی بر نوآوری یا خلاقیت است. اگر می خواهید هر یک از این موارد را در تلگرام انجام دهید، عمیق بیندیشید و روشهای جدید و کاملاً متفاوت را برای استفاده از تلگرام بیابید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

mobile-navبرای مشاوره تماس بگیرید!